m

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us

ZÁKLADNÍ INFO

Kolumbie je země charakterizovaná svou přirozenou rozmanitostí, polohou, multikulturalismem, turistickými místy. Tato země je výsledkem spojení různých kultur. To je důvod, proč v různých regionech najdete širokou škálu tradic, tanců, hudby a chutí.

Pokud jste tedy někdy slyšeli o Kolumbii – druhé nejrozmanitější zemi na světě – a chcete se o tomto místě dozvědět více, poskytneme Vám zde všechny obecné informace, které potřebujete vědět, než navštívíte toto místo.

Kolumbie se nachází v severozápadní části Jižní Ameriky. Na severu hraničí s Panamou a Karibským mořem, na jihu s Peru a Ekvádorem, na východě s Venezuelou a Brazílií a na západě s Tichým oceánem. Má privilegované umístění, je to jediná země v Jižní Americe, která má dvě různá oceánské pobřeží. Také má snadnou komunikaci s oběma americkými kontinenty, protože leží uprostřed kontinentu.

Kolumbie má na svém území pouze jedno časové pásmo a sdílí stejné časové pásmo jako Peru, Ekvádor, Panama, Jamajka, Kuba a některá města Spojených států a Kanady.

Kolumbie má jednu z nejreprezentativnějších etnik v Jižní Americe. Etnická a kulturní rozmanitost Kolumbie je způsobena její geografickou polohou – je „vstupní branou“ do Jižní Ameriky. Je strategickým místem spojujícího sever a jih kontinentu a také byl historicky důležitým výchozím bodem pro Španěly a Afričany přicházejícími do Ameriky.

Koloniální Američané a afričtí a hispánští přistěhovalci jsou předci 84 původních etnických skupin, 3 různých afro-kolumbijských populací a cikánů, kteří obývají toto území, což tvoří zmiňovanou etnickou rozmanitost v Kolumbii.

Cestovní ruch a počet cizinců žijících v Kolumbii se v posledních letech výrazně zvýšil. Z tohoto důvodu byly po celé zemi zřízeny různé kulturní prostory. V těchto prostorech se cizinci mohou podělit s Kolumbijci o různé aspekty kolumbijské kultury, hlavně o hudbu a tanec.

Existují různé možnosti, jak si tuto kulturní výměnu užít. Od posezení v baru nebo kavárně, po rozhovory s lidmi, k účasti na festivalech nebo večírků organizovaných občany a kulturními subjekty v zemi.

Zajímavosti o Kolumbii

Věděli jste, že … Kolumbie je díky své poloze druhou nejbohatší zemí v biologické rozmanitosti na světě?

Věděli jste, že … nejvlhčí místo na Zemi je v Kolumbii? Jmenuje se Puerto López a nachází se v departementu Meta.

Věděli jste, že… Kolumbie má největší počet druhů na jednotku plochy na planetě?

Věděli jste, že… Archeologický park San Agustín byl v roce 1995 UNESCO vyhlášen za světové kulturní dědictví UNESCO?

Věděli jste, že … Knihovna Luise Ángela Arango v Bogotě je nejnavštěvovanější na světě?

Pokud tedy chcete přijet do Kolumbie a prožít skvělé zážitky, v záložce „Nejlepší místa“ Vám nabízíme místa, která by Vám při Vaší návštěvě neměla uniknou.

Pouze služby na míru podle individuálních přání klientů.

Programy

Podle individuálních přání klientů.

Treky

Podle individuálních přání klientů.

Výlety

Podle individuálních přání klientů.

Nenašli jste v nabídce nic co by Vás zajímalo? Vyplňte a pošlete nám formulář s Vaší poptávkou a my Vám připravíme program na míru podle Vašich  požadavků. Třeba také v kombinaci s dalšími výlety nebo zájezdy po Jižní Americe.


  Kolumbie-Bogota
  BOGOTA

  Bogota je hlavní a největší město Kolumbie. Je místem sbližování lidí z celé země, a je proto rozmanité a multikulturní. V tomto městě se spojuje minulost a přítomnost.

  Město je také velmi zelené díky svým parkům a kopcům, které se rozprostírají podél jeho východní hranice. Krajina, kterou si „bogoťané“ užívají každý den.

  Kolumbie-Medellin
  MEDELLÍN

  Medellín, „Město věčného jara“, je podmanivým městem nejen svým příjemným podnebím (celoročně kolem 24 °C), ale také pro vstřícnost jeho lidí a jeho lahodné jídlo, díky kterým si ho návštěvníci zamilují. Medellinské podnebí, jeho hornatá krajina, nádherné panoramatické výhledy a zelené prostory dělají z prohlídek města zážitek, který svádí na každém kroku.

  Kolumbie-Cartagena
  CARTAGENA

  Cartagena de Indias je známé jako „Hrdinské město“. Spojuje kouzlo koloniální architektury, vzrušující noční život, fascinující kulturní festivaly a svěží krajinu. Pláže města lákají k odpočinku u teplé vody Karibského moře a potěšení z osvěžujícího vánku. Ale to není všechno, co Cartagena může nabídnout – město má také vynikající kuchyni a prosperující hotelovou a turistickou infrastrukturu.

  Kolumbie-San-Andres
  SAN ANDRÉS

  San Andrés – nejlepší sluneční a plážová destinace Kolumbie!

  Pokud chcete využít svou dovolenou a zažít relaxační a zábavný zážitek ze slunce a pláží v Karibiku, bude San Andrés tou nejlepší volbou. Na tomto krásném kolumbijském ostrově, bez ohledu na datum, je vždy dobré počasí.

  Kolumbie-Santa-Marta
  SANTA MARTA

  Santa Marta je čistá chuť přírody, historie a kultury. Je to město, ve kterém je rozmanitost zcela přítomná v krajině, v lidech a ve všech kulturních aspektech, které ji tvoří. Je to destinace, která vítá všechny své návštěvníky a nutí je cítit se jako doma.

  VÍZA

  Při turistických cestách do Kolumbie není vyžadováno vízum. Ke vstupu je nutné předložit pas s platností nejméně 6 měsíců. Standardní délka turistického pobytu je 90 dnů, konkrétní délku pobytu stanoví při vstupu na hraničním přechodu imigrační úředník, který může požadovat předložení dokladů potvrzujících zajištění plánovaného pobytu v Kolumbii a odjezdu ze země. Neexistuje omezení pro počet vstupů. Bezvízový pobyt, jehož maximální délka může být 180 dní, nelze prodloužit.

   

  KLIMA

  Jednou z nejpřekvapivějších věcí Kolumbie pro zahraniční návštěvníky je neměnná povaha jejího klimatu po celý rok. Je to proto, že země se nachází na rovníku. To znamená, že slunce vychází a zapadá stejně po celý rok a sezóna zůstává stejná. Na rozdíl od téměř každé jiné země na světě. Jsou zde pouze období sucha (od prosince do ledna a července do srpna) a období dešťů (od dubna do května a října do listopadu).

  To však neznamená, že celá země má stejný charakter počasí. Topografická členitost Kolumbie ve skutečnosti poskytuje obrovskou rozmanitost krajiny, biodiverzity a teplotních rozdílů.

  Teplé podnebí

  Jedná se o oblasti, kde jsou teploty nad 24 ° C, například v Tichomoří, kde si návštěvníci mohou vychutnat pozorování velryb. Dále je to ostrov San Andrés, neuvěřitelná plážová destinace, ideální pro šnorchlování a potápění. A karibské pobřeží, kde se koná slavný karneval Barranquilla a nachází se Národní přírodní park Tayrona. Zde se pěstují produkty jako kakao, bavlna, ananasy a banány

  Mírné podnebí

  V těchto regionech se teploty pohybují mezi 17 °C a 24 °C, jako je Medellín, kde se koná Festival květin, a Cali, domov slavného veletrhu Cali. Zde se pěstují produkty jako káva, cereálie, avokádo a květiny.

  Chladné podnebí

  Teploty pohybující se mezi 12 °C a 17 °C. Patří sem Bogota, město, které mísí historii a modernost, kde byste si neměli nechat ujít návštěvu slavného Museo del Oro „Muzeum zlata“. Zde se pěstují produkty jako mrkev, ostružina a cibule.

  Vřesoviště

  V rašeliništích v Kolumbii se teploty pohybují mezi 6 °C a 12 °C. To je případ Národního přírodního parku Chingaza. Je obýván druhy, jako je Jelen běloocasý, Kondor andský a okázalý Medvěd andský. Zde se pěstují produkty jako fazole, quinoa, kukuřice a brambory.

  Ledovcové oblasti

  Zde se teploty pohybují pod 6 °C, například pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Ideální místo pro pěší turistiku.

  Tropické deštné pralesy

  Teplé a vlhké teploty jsou zde nad 27 °C, jako je Amazonie, kde návštěvníky oslňuje úchvatná příroda.

  Tropické stepní klima

  Vyznačuje se vysokými teplotami, vzácnými srážkami a řídkou vegetací. Příkladem je La Guajira, kde můžete navštívit místní osadu a dozvědět se více o kultuře Wayuu.

  OČKOVÁNÍ

  Před cestou do Kolumbie je vhodné ověřit si platnost očkování proti tetanu a dalších očkování z dětství (např. spalničky, příušnice, záškrt).

  Cestovatelům do Amazonie se doporučuje očkování proti žluté zimnici a malárii. Tyto nemoce přenáší komáři. Očkování proti žluté zimnici je aplikováno v jedné dávce a chrání celoživotně. Cestovatelům dále doporučujeme očkování proti žloutenkám typu „A + B“ a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu „A“ a břišní tyfus jsou onemocnění, která se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou.

  Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.

  Cestovatelům baťůžkářům, kteří budou cestovat po vlastní ose, doporučujeme očkování proti choleře v nápoji. Výhodou vakcíny je, že poskytuje zhruba šestiměsíční ochranu proti cestovatelským průjmům způsobených bakterií E. coli.

  Vzhledem k velké kumulaci osob (místních i cestovatelů z různých oblastí) je vhodné zajistit si očkování proti meningokokovým a pneumokokovým infekcím. Tyto infekce se přenášejí vzdušnou cestou, větší riziko je při bližším kontaktu s lidmi hlavně v uzavřených prostorech (vlaky, letadlo, autobusy apod.). Toto očkování se doporučuje také cestujícím, kteří budou v rámci své cesty pracovat s dětmi v rámci dobrovolnických programů.

  VÝŠKOVÁ NEMOC

  Výšková nemoc může nabývat 3 formy: akutní výšková nemoc, plicní edém, mozkový edém. Nejčastější formou je akutní výšková nemoc, která postihuje cca 50 % lidí, kteří vystoupají do výšky 2400 m.n.m. a výš v relativně krátkém čase. Symptomy se začnou objevovat pár hodin po příletu. Akutní výšková nemoc je způsobena nižší úrovní kyslíku ve vyšších polohách. Plíce si berou tolik kyslíku, kolik jsou zvyklé z nižších poloh, a proto musí́ společně se srdcem pracovat s vyšším zatížením, aby dodali organizmu potřebnou dávku kyslíku a udržovali krev optimálně okysličenou.

  Symptomy akutní výškové nemoci jsou:

  • závrať
  • únava
  • nevolnost
  • bolesti hlavy
  • spánková porucha

  Obvykle tyto potíže z akutní výškové nemoci přetrvávají a postupně odeznívají v průběhu 1-3 dnů, pokud se zdržuje postižený dobře hydratovaný ve stejné nadmořské výšce, dokud symptomy nepominou. Je doporučeno nejíst ovoce, zdržet se konzumaci alkoholických nápojů a těžkých jídel po dobu potíží. K dispozici jsou tabletky na výškovou nemoc. Taky se používá čaj z listů koky.

  HOTOVOST, SMĚNÁRNY A PLATEBNÍ KARTY

  Místní měnou v Chile je chilské Peso dolar. Kreditní kartu můžete použít v hlavních turistických oblastech a ve velkých hotelech.

  Setkat se můžete s mincemi o hodnotách 50, 100, 200, 500 a 1000 Pesos. Bankovky mají hodnotu 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000 and 100000 Pesos.

  Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. Jinou měnu může být problém směnit mimo velká města. Nedoporučuje se měnit peníze mimo oficiální směnárny a banky.

  Banky mají obvykle otevřeno ve všední den od 9 do 18 hod.

  Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách.

  V hlavních turistických destinacích země, jako je Bogota, Santa Marta, Barranquilla, Cali, Medellín, Cartagena, San Andrés, Pereira nebo Bucaramanga, stejně jako v jiných městech, můžete platit za své nákupy v hotovosti nebo debetními nebo kreditními kartami.

  Kreditní karty lze použít ve všech obchodních domech a také v některých menších obchodech. Mezi nejčastěji přijímané karty patří především Visa a MasterCard, ale také American Express a Diners Club.

  Před použitím debetních nebo kreditních karet v Kolumbii se ujistěte, že máte k dispozici dostatek prostředků na své cesty, a informujte se, zda Vám Vaše banka bude účtovat provizi za výběry provedené v zahraničí.

  BEZPEČNOST

  Při dodržování základních bezpečnostních zásad se není třeba o svou bezpečnost příliš obávat. Uschovávejte své finance na více místech, nenechávejte své věci ležet bez dozoru a vyvarujte se po setmění chození mimo centra měst.