m

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us

Nazca

separator
Více informací

Nazca linie jsou sbírka obřích geoglyfů – vzorů nebo motivů vyrytých do země – umístěných v peruánské pobřežní pláni asi 250 kilometrů jižně od Limy v Peru. Vytvořené starodávnou Nazca kulturou a zobrazující různé rostliny, zvířata a tvary. 2000leté linie Nazca plně ocenit pouze při pohledu ze vzduchu vzhledem k jejich obrovské velikosti. Přestože byly studovány více než 80 let, geoglyfy – které byly v roce 1994 uvedeny na Seznam světového dědictví UNESCO – jsou pro vědce stále záhadou.

Co jsou Nazca linie?

Existují tři základní typy čar Nazca: přímé čáry, geometrické vzory a obrazce. Na pobřežní pláni je více než 800 přímek, z nichž některé jsou dlouhé 48 km. Kromě toho existuje více než 300 geometrických vzorů, které zahrnují základní tvary, jako jsou trojúhelníky, obdélníky a lichoběžníky, jakož i spirály, šipky, cik-cak a vlnité čáry. Linie Nazca jsou snad nejlépe známé pro znázornění asi 70 zvířat a rostlin, z nichž některé měří až 370 metrů. Jako příklad můžeme uvést: pavouka, kolibříka, kaktus, opici, velrybu, lamu, kachnu, květ, strom, ještěrku a psa.

Příslušníci kultury Nazca také vytvořili jiné formy, jako je humanoidní postava (přezdívaná „Astronaut“), ruce a některá neidentifikovatelná zobrazení.