m

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us

ZÁKLADNÍ INFO

Díky svým Andským vrcholům, krystalickým lagunám, členitým nížinám, amazonskému deštnému pralesu, terasovitým údolím a větrným altiplanem, je Bolívie ukázkou nejdramatičtějších scenérií jihoamerických krajin.

Mezi jeho kultovní památky patří:

Jezero Titicaca, které je duchovním domovem mýtu o stvoření Inků a také nejvyšším splavným jezerem na světě.

Salar de Uyuni, nejvyšší a největší slané jezero na světě.

Potosí, město s velkou hornickou historií.

Nádherná krajina Rezervace Eduardo Avaroa se svými scenériemi vysokých kopců, sopek, barevných horských lagun, skalními útvary a svoji specifickou zvířenou.

La Paz, nejvýše položené hlavní město na světě.

Největšími poklady země jsou však samotní Bolivijci. Téměř dvě třetiny lidí pochází z historicky původních obyvatel. Původní tradice můžeme zažít v oslnivé škále barevných festivalů, tajemných rituálů, folklórní hudby, „čarodějnických“ trhů a oslnivých kostýmních tanců.

Zatímco se rozvíjí turistika na míru, existuje také spousta individuálních dlouhých cest autobusem přes strmé horské průsmyky, nebo drsné výlety v džípech 4×4 přes rozlehlou a na první pohled prázdnou krajinu ve vysokých nadmořských výškách s chladnými nocemi v rozpočtových hostelech pod přikrývkami z vlněné vlny.

Bolívijská města

Bolívijská města zapouzdřují ohromující kontrasty země. La Paz mísí tradiční i moderní kulturu v šílenství kolizí. Projdete se uličkami, kde kosmopolitní restaurace a živé bary soutěží s čarodějnickými trhy a rychlými minibusy. Naproti tomu má Santa Cruz nádech mladší atmosféry díky svému temperamentnímu karnevalu. Je to prosperující centrum tropických východních nížin. Sucre a Potosí jsou živé kroniky minulosti Bolívie – obílené koloniální domy, pozlacené kostely, monumentální náměstí a strmé dlážděné ulice. Zatímco Tupiza a Uyuni představují něco úplně jiného – izolovanou kulturu měst Altiplana.

Při svém cestování Bolívii budete vnímat jako krajinu neustálých změn – od zeleně džungle po obrovské bílé solné pláně a „mokřadní krajiny“. Jednoho dne se můžete „procházet kaňonem skalních útvarů, příští den sopečnými gejzíry a nekonečným množstvím soli. Je to to co váš výlet do Bolívie učiní rozmanitým a nezapomenutelným.

Pouze služby na míru podle individuálních přání klientů.

Programy

Podle individuálních přání klientů.

Treky

Podle individuálních přání klientů.

Výlety

Podle individuálních přání klientů.

Nenašli jste v nabídce nic co by Vás zajímalo? Vyplňte a pošlete nám formulář s Vaší poptávkou a my Vám připravíme program na míru podle Vašich  požadavků. Třeba také v kombinaci s dalšími výlety nebo zájezdy po Jižní Americe.


  Bolivia-La-Paz

  LA PAZ

  La Paz není hlavním městem Bolívie, ale je to nejdůležitější město v zemi. Nachází se na hranici mezi zemí a oblohou a stoupá až do 4 000 metrů nad mořem. Říká se, že se můžete dotknout mraků z kterékoli ze svých ulic nebo z lanovky, která přepravuje místní obyvatele a cestovatele nad městem.

  La Paz si zaslouží prozkoumat pomalým tempem. Barvy, zvuky a úsměvy lidí dělají z tohoto města ideální místo k setkání. A co byste měli navštívit v La Paz?

  Bolivia-Salar-Uyuni

  SALAR DE UYUNI

  Městečko Uyuni je bránou k velkolepým solným pláním, lesům, lagunám a sopkám Altiplana.

  Nachází v departementu Potosí, v bolívijském altiplanu ve 3675 m.n.m. Městečko Uyuni má četné hostely a hotely, cestovní kanceláře a restaurace. Má také trh ve městě a pěší ulici, kde se nacházejí různé obchody. Uyuni bylo po dlouhou dobu důležitým železničním a těžebním centrem. Dnes je to klidné místo, které každý týden přijímá stovky turistů.

  Bolivia-Potosi-Cerro-Rico

  POTOSÍ

  Na pusté, větrné rovině uprostřed pustých hor v téměř 4100 metrů nad mořem leží Potosí, nejvýše položené město na světě a zároveň nejzajímavější a nejtragičtější místo v Bolívii. Za svou existenci vděčí Cerro RicoBohatá hora“, která se tyčí nad městem. Hora Cerro Rico byla nejbohatším zdrojem stříbra, jaký kdy svět viděl.

  Bolivia-Eduardo-Avaroa

  REZERVACE EDUARDO AVAROA

  Od Salar de Uyuni, je to 160 km jízdy směrem ke vstupu do RESERVA DE FAUNA ANDINA EDUARDO AVAROA. Na trase projedeme okrajem menší solní pláně Salar de Chiguana, železniční tratě vedoucí z Uyuni do chilské Antofagasty a opuštěnou vojenskou základnu, kde možná budeme muset ukázat cestovní pas. Cesta pak stoupá nad 4000 metrů nad mořem a míjí sérii zasněžených sopek rozkládajících se na hranici Bolívie a Chile. Není vhodné – a v každém případě je extrémně obtížné – navštěvovat rezervu samostatně.

  Bolivia-Titicaca

  JEZERO TITICACA

  Jezero Titicaca je nejvyšší splavné jezero na světě, centrum původu starověkých andských kultur, obklopené řetězem vysokých hor s věčným sněhem.

  Toto obrovské množství vody má dvě části spojené úžinou Tiquina – Lago Menor nebo také Wiñaymarca – „Malé jezero“ a Lago Mayor nebo Chucuito – Velké Jezero, kde se nachází poloostrov Copacabana, hlavní atrakce regionu, jehož místa odhalují cenné náboženské relikvie z předkolumbovské minulosti Ameriky.

  Bolivia-Death-Road-cesta-smrti

  JÍZDA „CESTOU SMRTI“

  Tato jízda na horském kole je nejoblíbenější a nejslavnější na světě. Tam, kde můžete vidět neuvěřitelnou scénickou rozmanitost a velkolepý sestup více než 3600 m (ze 4700 do 1100 m.n.m.), od zasněžených vysokohorských plání a horských pásem až po Amazonskou džungli. Část jízdy je na dramatické a scénické „nejnebezpečnější silnici světa“, místně známé jako „Camino de la Muerte“ a „Cesta smrti“.

  VÍZA

  Při turistických cestách do Bolívie není vyžadováno vízum. Ke vstupu je nutné předložit pas s platností nejméně 6 měsíců. Délka pobytu povolená při vstupu do Bolívie je zpočátku 30 dní. To lze za příplatek prodloužit o dalších 60 dní, pokud se ucházíte o zaměstnání před koncem 30denního období u některého z ministerstev imigrace v celé zemi. Ministerstvo imigrace stanovilo roční limit pro turisty v Bolívii na 90 dní bez víz.

  Váš cestovní pas musí obsahovat vstupní razítko, jinak budete muset zaplatit „pokutu“. Pokud vstupujete do Bolívie, ujistěte se, že máte razítka z obou stran hranice – s výstupním razítkem ze země, kterou opouštíte, a vstupním razítkem na bolivijské straně.

  KLIMA

  Podnebí Bolívie se mezi různými regiony země velmi liší, ačkoli celé území Bolívie leží zcela v tropické zóně, klima výrazně ovlivňuje rozdíly ve výšce a srážkách. Například průměrná roční teplota v La Pazu, které se nachází na 3697 m.n.m., je přibližně 8 °C, zatímco ve městě Trinidad v bolivijské nížině je to 26 °C.

  V Bolívii je horké a deštivé roční období v období od listopadu do března. Zatímco zimní měsíce od dubna do října jsou chladné a suché. Bolívii lze navštívit po celý rok, ale nejlepší období pro cestování je zimní a suché mezi dubnem a říjnem.

  OČKOVÁNÍ

  Před cestou do Bolívie je vhodné ověřit si platnost očkování proti tetanu a dalších očkování z dětství (např. spalničky, příušnice, záškrt).

  Cestovatelům do pralesních oblastí se doporučuje očkování proti žluté zimnici. Tuto nemoc přenáší komáři. Očkování je aplikováno v jedné dávce a chrání celoživotně. Cestovatelům dále doporučujeme očkování proti žloutenkám typu „A + B“ a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu „A“ a břišní tyfus jsou onemocnění, která se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou.

  Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.

  Cestovatelům baťůžkářům, kteří budou cestovat po vlastní ose, doporučujeme očkování proti choleře v nápoji. Výhodou vakcíny je, že poskytuje zhruba šestiměsíční ochranu proti cestovatelským průjmům způsobených bakterií E. coli.

  Vzhledem k velké kumulaci osob (místních i cestovatelů z různých oblastí) je vhodné zajistit si očkování proti meningokokovým a pneumokokovým infekcím. Tyto infekce se přenášejí vzdušnou cestou, větší riziko je při bližším kontaktu s lidmi hlavně v uzavřených prostorech (vlaky, letadlo, autobusy apod.). Toto očkování se doporučuje také cestujícím, kteří budou v rámci své cesty pracovat s dětmi v rámci dobrovolnických programů.

  VÝŠKOVÁ NEMOC

  Výšková nemoc, může nabývat 3 formy: akutní výšková nemoc, plicní edém, mozkový edém. Nejčastější formou je akutní výšková nemoc, která postihuje cca 50 % lidí, kteří vystoupají do výšky 2400 m.n.m. a výš v relativně krátkém čase. Symptomy se začnou objevovat pár hodin po příletu. Akutní výšková nemoc je způsobena nižší úrovní kyslíku ve vyšších polohách. Plíce si berou tolik kyslíku, kolik jsou zvyklé z nižších poloh, a proto musí společně se srdcem pracovat s vyšším zatížením, aby dodali organizmu potřebnou dávku kyslíku a udržovali krev optimálně okysličenou.

  Symptomy akutní výškové nemoci jsou:

  • závrať
  • únava
  • nevolnost
  • bolesti hlavy
  • spánková porucha

  Obvykle tyto potíže z akutní výškové nemoci přetrvávají a postupně odeznívají v průběhu 1-3 dnů, pokud se zdržuje postižený dobře hydratovaný ve stejné nadmořské výšce, dokud symptomy nepominou. Je doporučeno nejíst ovoce, zdržet se konzumaci alkoholických nápojů a těžkých jídel po dobu potíží.

  HOTOVOST, SMĚNÁRNY A PLATEBNÍ KARTY

  Místní měnou je bolívijské peso (BOB), který se dělí na 100 centavos. Setkat se můžete s mincemi o hodnotách 10, 20 a 50 centavos, dále 1, 2 a 5 pesos. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 pesos.

  Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. Není také problém koupit nebo prodat jakoukoli další jihoamerickou měnu.

  Banky mají obvykle otevřeno pondělí až pátek od 9 hod – 16 hod.

  Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách. Výběr je zpoplatněn.

  Placení kartou je možné v lepších hotelech, restauracích a obchodech, ale může být zatíženo poplatkem.

  BEZPEČNOST

  Při dodržování základních bezpečnostních zásad se není třeba o svou bezpečnost příliš obávat. Uschovávejte své finance na více místech, nenechávejte své věci ležet bez dozoru a vyvarujte se po setmění chození mimo centra měst.