m

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us

ZÁKLADNÍ INFO

Peru je jednou z nejrozmanitějších zemí světa. Je to multikulturní národ, plný tradic, jedinečné gastronomie a obrovské přírodní rezervace. Je domovem 12 lokalit světového dědictví UNESCO a 84 ze 117 životních zón planety. Peru se nachází v západní části Jižní Ameriky a sdílí hranice s Ekvádorem, Kolumbií, Brazílií, Bolívií a Chile. Obrovské území o rozloze více než 1,2 milionu čtverečních kilometrů se skládá ze tří regionů: pobřeží, hory – Andy a džungle – Amazonie. Jeho současná populace přesahuje 31,5 milionu obyvatel.

Oficiální jazyk Peru je španělština. Nicméně, v zemi se mluví až 47 domorodými jazyky, včetně Quechua a Aymara.

Peru bylo kolébkou starověkých civilizací, které se začaly rozvíjet před více než deseti tisíci lety na chladných horských pláních jejího území.

Díky dlouhé historii definované významnými starověkými civilizacemi je Peru domovem více než 5000 archeologických nalezišť. Mnohé z nich zůstávají zahaleny tajemstvím, ale jsou stále schopné dopravit návštěvníky do období, kdy tyto společnosti vzkvétaly. Například návštěva Machu Picchu odhaluje dokonalost incké říše. Do tohoto posvátného města se dostanete na palubě luxusních vlaků, které vedou přes impozantní horské scenérie poseté barevnými andskými vesnicemi, nebo také prostřednictvím nádherných treků, jako třeba světoznámý Inka Trail.

Peru je také synonymem pro přírodní krásy a je jednou z deseti nejvíce biologicky rozmanitých zemí na světě.

Peru je také rájem pro milovníky dobrodružství a nabízí řadu outdoorových sportovních aktivit pro zvědavé, začátečníky, amatéry a experty, včetně trekkingu, horolezectví, horských kol, surfování, paraglidingu, kempování, kanoistiky a kayakingu. To jsou jen některé z nejpopulárnějších aktivit, které jsou součástí řady možností, které nabízí různorodá geografie Peru.

Programy

Treky

Výlety

Nenašli jste v nabídce nic co by Vás zajímalo? Vyplňte a pošlete nám formulář s Vaší poptávkou a my Vám připravíme program na míru podle Vašich  požadavků. Třeba také v kombinaci s dalšími výlety nebo zájezdy po Jižní Americe.


  Lima-katedrala
  LIMA

  V Limě je vše v nekonečném pohybu, a dokonce i minulost se neustále patrná na každém kroku. Lima nabízí mimořádnou škálu emocí, pocitů, barev a chutí: cestovatelé mohou navštívit působivou katedrálu města, létat nad oceánem, vychutnat si fotogenický západ slunce nebo si vychutnat světovou kuchyni.

  Peru-Cusco-Plaza-de-Armas
  CUSCO

  V Cuscu každý koutek vypráví příběh a každý příběh je podmanivý, mystický a lákavý. Představte si, že procházíte ulicemi se jmény jako „Ataúd“ (Rakev), Siete Culebras (Sedm hadů) a „Arpías“ (Harpie). Zdá se, že v těchto ulicích se čas zastavil, každý roh nabízí kus historie a kameny zůstávají naživu, protože přežily neporušené celá staletí.

  Peru-Machu-Picchu
  MACHU PICCHU

  Machu Picchu, v jazyku kečua „Stará hora” je architektonickým skvostem, místem odpočinku pro královské rodiny Inků a politickým, náboženským a administrativním centrem. Jeho složitá funkce byla výsledkem potřeby vytvořit na jednom místě vše, co je potřeba k soustředění moci Inky, aby mohl žít a vládnout z výšky hory.

  Peru-Rainbow-Mountain
  BAREVNÁ HORA

  Existuje mnoho důvodů, proč navštívit Peru, od jeho rozmanité přírodní geografie po kulturní festivaly a staré civilizace. Miliony turistů každoročně cestují do této andské země, aby viděli ruiny Incké citadely – Machu Picchu.

  Ale v roce 2015 byl do seznamu povinných míst v zemi přidán nově objevený geologický zázrak.

  Ausangate-7-Lagoon-Peru-Travel-10
  7 LAGUN AUSANGATE

  Hora Ausangate a jeho nádherných 7 lagun je pravděpodobně region, který má nejkrásnější přírodní krajinu peruánských And. Toto jednodenní turné umožní užít si malebnou krajinu, zasněžené vrcholy hor a až 7 barevných lagun, včetně návštěvy horkých pramenů Pacchanta.

  Titicaca-Uros-6
  TITICACA

  Nejvyšší splavné jezero na světě je neobyčejnou podívanou, ať už se člověk dívá kdekoli. Jezero je obklopeno rákosím a je poseté mnoha ostrovy, z nichž každý má svou vlastní jedinečnou historii.

  Arequipa-Catedral-Cathedral
   AREQUIPA

  Arequipě dominují její sopky. To je patrné na stěnách ulic, budov a kostelů, v nádherné geografii, která vytvořila úrodné údolí a jeden z nejhlubších kaňonů na světě Kaňon Colca.

  Peru-Kanon-Colca
  KAŇON COLCA

  Typická andská vegetace obklopuje jeden z nejhlubších kaňonů na světě, Kaňon Colca, ideální prostředí pro extrémní sporty a pro klidnou relaxaci, vše pod dohledem vládce místního nebe, Kondora andského.

  Peru-Nazca-Pavouk
  NAZCA

  Nazca linie jsou sbírka obřích geoglyfů – vzorů nebo motivů vyrytých do země – umístěných v peruánské pobřežní pláni asi 250 kilometrů jižně od Limy v Peru. Vytvořené starodávnou Nazca kulturou a zobrazující různé rostliny, zvířata a tvary.

  Reserva-Paracas
  OSTROVY BALLESTAS A REZERVACE PARACAS

  Ostrovy Ballestas se nacházejí před Paracasem a jsou to tři malé ostrovy, Severní Ballestas, Centrální Ballestas a Jižní Ballestas. Ostrovy se nacházejí mimo oblast Národní Rezervace Paracas.

  Huacachina-10
  HUACACHINA

  V jazyce Quechua znamená Huacachinaplačící ženu“. Podle pověsti bylo toto jezero tvořeno slzami krásné zelené oči, která plakala nad smrtí svého milovaného.

  Peru-Trujillo-0
  TRUJILLO

  Návštěva Trujilla, hlavního města departamentu La Libertad, neznamená jen užívat si celoroční příjemné klima. To znamená mnohem více, je to jedno z nejdůležitějších městských center na severním pobřeží Peru.

  Peru-Lambayeque-Sipan
  LAMBAYEQUE

  Lambayeque, země starověkých království, pyramid a obrovské lesy. Jeho archeologické a kulturní dědictví spolu s přírodním bohatstvím z něj činí pozoruhodnou turistickou destinaci. Region se může pochlubit muzei světové úrovně a přírodními rezervacemi, které chrání mnoho endemických druhů, z nichž některým hrozí vyhynutí.

  Peru-Puerto-Maldonado-Reserva-Nacional-Tambopata
  AMAZONIE: NÁRODNÍ PARK MANU A NÁRODNÍ REZERVACE TAMBOPATA

  V departamentu Madre de Dios je cestování hlavně o chůzi, pozorování a poslechu. Když budete procházet stezky v regionu a budete se pozorně dívat, uvidíte, jak si stromy vzájemně konkurují při hledání slunečního světla a pokud budete pozorně poslouchat, objevíte hejna papoušků Ara nebo vojska opic, které se rychle pohybují v korunách stromů.

  VÍZA

  Při turistických cestách do Peru není vyžadováno vízum. Ke vstupu je nutné předložit pas s platností nejméně 6 měsíců. Standardní délka turistického pobytu je 90 dnů, konkrétní délku pobytu stanoví při vstupu na hraničním přechodu imigrační úředník, který může požadovat předložení dokladů potvrzujících zajištění plánovaného pobytu v Peru a odjezdu ze země. Neexistuje omezení pro počet vstupů. Bezvízový pobyt, jehož maximální délka může být 183 dní, nelze prodloužit.

  KLIMA

  Pobřeží
  Teplé mírné podnebí, mírné, ale s vysokou vlhkostí a hustou mlhou v zimě. V létě je velmi málo mlhy a teplota dosahuje 30 ° C.

  Hory – Andy
  Vysočina má dvě roční období: léto (duben–říjen), když jsou dny slunečné, noci chladné a málo deště (ideální čas k návštěvě); a zima (listopad–březen), kdy je déšť častý a silný. Během dne může teplota dosáhnout 24 ° C a v noci klesnout na -3 ° C.

  Džungle – Amazonie
  Džungle, stejně jako vysočina, má dvě dobře definovaná období: období dešťů (listopad–březen), s hojnými srážkami a relativně suchá období (duben–říjen), což je ideální čas k návštěvě. Vlhkost je po celý rok velmi vysoká.

  OČKOVÁNÍ

  Před cestou do Peru je vhodné ověřit si platnost očkování proti tetanu a dalších očkování z dětství (např. spalničky, příušnice, záškrt).

  Cestovatelům do Amazonie se doporučuje očkování proti žluté zimnici. Tuto nemoc přenáší komáři. Očkování je aplikováno v jedné dávce a chrání celoživotně. Cestovatelům dále doporučujeme očkování proti žloutenkám typu „A + B“ a očkování proti břišnímu tyfu. Žloutenka typu „A“ a břišní tyfus jsou onemocnění, která se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou.

  Doporučená očkování jsou závislá na délce pobytu, charakteru cesty a navštívených lokalitách, ve kterých se budete pohybovat.

  Cestovatelům baťůžkářům, kteří budou cestovat po vlastní ose, doporučujeme očkování proti choleře v nápoji. Výhodou vakcíny je, že poskytuje zhruba šestiměsíční ochranu proti cestovatelským průjmům způsobených bakterií E. coli.

  Vzhledem k velké kumulaci osob (místních i cestovatelů z různých oblastí) je vhodné zajistit si očkování proti meningokokovým a pneumokokovým infekcím. Tyto infekce se přenášejí vzdušnou cestou, větší riziko je při bližším kontaktu s lidmi hlavně v uzavřených prostorech (vlaky, letadlo, autobusy apod.). Toto očkování se doporučuje také cestujícím, kteří budou v rámci své cesty pracovat s dětmi v rámci dobrovolnických programů.

  VÝŠKOVÁ NEMOC

  Výšková nemoc může nabývat 3 formy: akutní výšková nemoc, plicní edém, mozkový edém. Nejčastější formou je akutní výšková nemoc, která postihuje cca 50 % lidí, kteří vystoupají do výšky 2400 m.n.m. a výš v relativně krátkém čase. Symptomy se začnou objevovat pár hodin po příletu. Akutní výšková nemoc je způsobena nižší úrovní kyslíku ve vyšších polohách. Plíce si berou tolik kyslíku, kolik jsou zvyklé z nižších poloh, a proto musí́ společně se srdcem pracovat s vyšším zatížením, aby dodali organizmu potřebnou dávku kyslíku a udržovali krev optimálně okysličenou.

  Symptomy akutní výškové nemoci jsou:

  • závrať
  • únava
  • nevolnost
  • bolesti hlavy
  • spánková porucha

  Obvykle tyto potíže z akutní výškové nemoci přetrvávají a postupně odeznívají v průběhu 1-3 dnů, pokud se zdržuje postižený dobře hydratovaný ve stejné nadmořské výšce, dokud symptomy nepominou. Je doporučeno nejíst ovoce, zdržet se konzumaci alkoholických nápojů a těžkých jídel po dobu potíží. K dispozici jsou tabletky na výškovou nemoc, které se dají́ pořídit přímo v Cuscu. Taky se používá čaj z listů koky.

  HOTOVOST, SMĚNÁRNY A PLATEBNÍ KARTY

  Místní měnou je peruánský Sol (PEN), který se dělí na 100 céntimos. Setkat se můžete s mincemi o hodnotách 5, 10, 20 a 50 céntimos, dále 1, 2 a 5 Soles. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 200 Soles.

  Eura nebo dolary lze po příletu směnit na letišti či později v jakékoli bance nebo směnárně. Jinou měnu může být problém směnit mimo velká města. Problémem je padělání peněz, nedoporučuje se tedy měnit peníze mimo oficiální směnárny a banky.

  Banky mají obvykle otevřeno ve všední den od 9 do 18 hod, v sobotu do 13 hod.

  Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech větších městech a v turistických lokalitách. Některé banky mají výběr zpoplatněn, u některých lze vybrat bez zvláštního poplatku, např. Banco de Crédito del Perú – BCP.

  Placení kartou je možné v lepších hotelech, restauracích a obchodech, ale může být zatíženo poplatkem.

  BEZPEČNOST

  Při dodržování základních bezpečnostních zásad se není třeba o svou bezpečnost příliš obávat. Uschovávejte své finance na více místech, nenechávejte své věci ležet bez dozoru a vyvarujte se po setmění chození mimo centra měst.

  V Limě se lze bez problémů pohybovat v centru (mezi náměstími Plaza de Armas, San Martín a Grau a v parcích na jih od nich) a ve čtvrtích Barranco a Miraflores, za příliš bezpečné ale nelze považovat např. samotné pobřeží, kde se nevyskytuje mnoho lidí a dochází tam k loupežím.