m

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Etiam posuere varius
magna, ut accumsan quam pretium
vel. Duis ornare

Latest News
Follow Us
Lima-Plaza-de-Armas-Cathedral-Catedral

Peru – Lima

LIMA – Hlavní město Peru

hlavní město Peru – a zřejmě první místo, které každý turista Peru navštíví – leží na centrálním pobřeží Pacifického oceánu, na západě Jižní Ameriky, v nadmořské výšce asi 154 m.n.m. Město 18 ledna 1535 založil Francisco Pizzaro a nazval je „Ciudad de los Reyes” – „Město králů”. Vyznačuje se svojí koloniální architekturou, barokním stylem svých kostelů, elegancí místních sídel a bohatstvím svých muzeí. Je městem kontrastů, kde TRADIČNÍ oponuje MODERNÍMU.

Lima je také jedním z nejvýznamnějších turistických destinací země. V Historickém centru Limy můžeme navštívit hlavní náměstí Plaza de Armas s Katedrálou, Arcibiskupským palácem, radnicí a Prezidentským palácem. Nedaleko se nachází Kostel svatého FrantiškaIglesia de San Francisco“, kterého stavba začala v roce 1542 a byl dokončen v roce 1674. Pod kostelem se nachází rozsáhlé katakomby, které v období místokrálovství, sloužily jako hřbitov.

Kousek dál od historického centra se nachází jeden ze 43 distriktů Limy, Rímac. Je jedním z nejtradičnějších distriktů a je postaven v Sevillském stylu.

Lima však není jenom koloniální. Lima Má více než 2000 let, a to i ve smyslu urbanistickém. Na jejím území se nachází více než 300 tzv. Huacas – pyramid a komplexů z nepálené hlíny a kamení, konstruovány tak, aby odolaly zemětřesení. Jedny z nejznámějších jsou „La Huaca Pucllana” v distriktu Miraflores a „La Huaca Mateo Salado” mezi distrikty Pueblo Libre a Breña.

Mezi atraktivní místa Limy se řadí hlavně distrikty Miraflores a Barranco.

V Miraflores, moderním obchodním a rezidenčním centru jsou k vidění např. Park LáskyEl Parque del Amor“, park „Parque Alfredo Salazar“, park „Parque Kennedy“ věnovaný J.F. Kennedymu, komerční centrum „Larco Mar“ se svými 45.000 m2, most „Puente Villena“ spájející dvě pobřežní mola „Cisneros“ a „Reserva“.

Distrikt Barranco není znám jenom pro své turistická místa, ale také jako místo bohémské, odkud působilo mnoho umělců a literátů. K nejznámějším objektům patří Most vzdychů „El Puente de los Suspiros“, kam chodí zamilovaní a dávají si svoji první hubičku (aspoň se to tvrdí).

Za návštěvu také stojí „El Circuito Mágico del Agua“ – nachází se v parku „El Parque de la Reserva“. Okruh 13 fontán s tzv. „tančící“ vodou a každovečerním speciálním představením ve světle barev, laserů a projekcí na vodní stěně.

Hlavní město Peru a vlastně celá země, si vybudovala svoji světoznámost nejenom díky Machu Picchu, ale také díky své gastronomii. Pro Limu, jako přímořské město, je typická kuchyně mořských plodů a ryb.

El plato bandera“ – neboli „vlajkové jídlo“ – přímořských oblastí a možná i celého Peru, je „El Ceviche Peruano“ (seviče): je pokrm z ryb, který se připravuje ze syrového rybího masa. Toto se nakrájí na malé kousky a marinuje v citronové nebo limetkové šťávě a pak se smíchá s nakrájenou cibulí, chilli papričkami a dalšími ingrediencemi. Kyselina citronová způsobí, že v mase proběhne změna struktury a stane se tak poživatelnějším. Ryba na ceviche se musí zpracovat co nejdříve po vylovení. Servíruje se na salátovém listu a jako příloha se podávají batáty a kukuřice (vařená známá jako „el choclo“, nebo osmažená „el maíz tostado“.

 

Július Válka, Cusco, 14.7.2018